Psychologia kolorów kluczem do sukcesu

Psychologia kolorów

Urządzając salę szkoleniową czy też pokój do nauki, oprócz dobrego sprzętu i wygodnych mebli, trzeba przemyśleć także kolor ścian. To swoista inwestycja w siebie, pracowników i kursantów, a także sposób na motywowanie pracowników. Tutaj warto wykorzystać wiedzę, jaką daje psychologia kolorów i sposób ich oddziaływania na ludzi, tak aby przestrzeń, którą urządzamy sprzyjała koncentracji i nauce. Zatem jakie kolory będą najlepsze do pokoju o takim przeznaczeniu? Wybierz biel przełamaną żółtym lub pomarańczowym akcentem.

Psychologia kolorów i ich wpływ na organizm ludzki

Większość z nas intuicyjnie wyczuwa wpływ kolorów na człowieka. Powszechnie wiadomo, że czerwień to kolor mocno pobudzający, a błękit i chłodne zielenie mają działanie uspokajające. Koloroterapia, zwana także chromatoterapią, to sposób wpływania na stan organizmu ludzkiego za pomocą kolorów. Już starożytni Egipcjanie i Chińczycy wykorzystywali do leczenia moc kolorów.

Jak to się dzieje, że kolor ścian wpływa na motywację pracowników, kursantów czy dzieci? Prof. Morton Walker, znany chromoterapeuta i autor książki „Power of colour” tłumaczy to tak, że postrzegany kolor jest rejestrowany w naszym mózgu, a następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, czy trzustki) w celu wywołania odpowiedniej reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziałuje na inne narządy wewnętrzne. Tak właśnie działa psychologia kolorów – gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg?

Jakie kolory sprzyjają nauce i motywowanie pracowników?

Jak napisałam na początku najlepsze kolory do sali szkoleniowej to biały z intensywnymi żółtymi i pomarańczowymi akcentami, gdyż z jednej strony sprzyjają wyciszeniu, a z drugiej wyzwalają energię i sprawiają, że motywacja pracowników, uczniów czy studentów staje się większa.

Kolor biały pobudza do działania, poprawia samopoczucie i przynosi spokój. Co ważne, psychologia kolorów mówi, że jest to barwa, która wpływa na łatwiejsze formułowanie myśli oraz nowych pomysłów, jest także świetnym lekarstwem na stres, łagodzi emocje.

Żółty dodaje pewności siebie, ożywia umysł, wzmacnia odporność nerwową. Ma również działanie ożywiające i inspirujące, pobudza zdolność rozumowania pomagając w panowaniu nad własnymi emocjami. Skłania nasz umysł do działania i wspomaga motywowanie pracowników, dzięki czemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy, dlatego też zaleca się stosowanie tej barwy w miejscach, w których się uczymy i pracujemy.

Natomiast kolor pomarańczowy, to najbardziej optymistyczna i ciepła barwa. Przywraca chęć do życia, zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Ale trzeba z nią uważać, gdyż zwiększa wydzielanie soków trawiennych i powoduje uczucie głodu. Wpływ kolorów na człowieka nie ogranicza się więc jedynie do odczuć, ale do pobudzania realnych potrzeb organizmu.

psychologia kolorów

Kolor ścian ma znaczenie w kontekście motywowania pracowników i efektywnej nauki

Kolor ścian w każdym pomieszczeniu ma duże znaczenie, nie tylko czysto estetyczne, dlatego też urządzając każde wnętrze, oprócz osobistych preferencji, warto kierować się także wpływem kolorów na człowieka. Ma to zwłaszcza duże znaczenie gdy urządzane pomieszczenie ma służyć nauce i motywacji pracowników, tak aby kolory nie tylko nie przeszkadzały, ale również sprzyjały wysiłkom intelektualnym.