Szwankująca pamięć i koncentracja – zmora dzisiejszych czasów

Czy wiesz, że większość Polaków skarży się na problemy z koncentracją? Niesamowite, prawda? Jednak – co ciekawe, a z drugiej strony zatrważające – wiele osób po prostu załamuje ręce. Natura tak postanowiła i koniec. Lecz czy obniżona koncentracja uwagi to tak beznadziejny przypadek? Dlaczego tak wiele osób bagatelizuje problemy z pamięcią i koncentracją? Mentalność? Lenistwo? Dla człowieka nie ma przecież rzeczy niemożliwych. Niektórzy złośliwie komentują, że osoby z zaburzeniami pamięci zdążyły zapomnieć, że mają problemy z pamięcią. Zgryźliwcy, co? Pokaż im siłę woli i hart ducha. Przecież się mylą. Nie poddajesz się tak łatwo, prawda? Niech „uszczypliwcy” przestaną wtykać nos w nieswoje sprawy i uciekają gdzie pieprz rośnie. A Ty porzuć kąśliwe uwagi. Odkryj jak poprawić koncentrację i pamięć, czyli techniki, które naprawdę działają.

Jak poprawić pamięć i koncentrację w 5 skutecznych krokach

Pamięć i koncentracja to nie dzieło przypadku. Aby te dwa „procesy” działały na wysokich obrotach potrzebne jest wzbogacone paliwo. Pierwsza metoda na problemy z koncentracją? Zdrowa dieta – bogata szczególnie w witaminy A, C, E i z grupy B, kwas foliowy oraz mikroelementy, m.in. wapń, magnez, potas, cynk, żelazo i fosfor. Te właśnie składniki posłużą Ci do wybudowania cudownej willi o nazwie „koncentracja uwagi”. To jednak nie wszystko. Aby koncentracja z pięknego domu z basenem przerodziła się w drapacz chmur konsumuj także białko, produkty pełnoziarniste i zielone warzywa. W efekcie już nigdy o niczym nie zapomnisz, a przyswajanie wiedzy będzie piorunująco szybkie.

Wiesz doskonale, że oddychanie to proces mimowolny, więc niekiedy możesz nie zdawać sobie nawet sprawy, że… robisz to źle. Zbyt płytki oddech powoduje niedotlenienie mózgu. Efekt? Słaba koncentracja i zmęczenie. Recepta na problemy z koncentracją? Oddychanie przeponą. I to nie żart. Nabieraj powietrze nosem, nie klatą piersiową. Wówczas zapewnisz najbardziej optymalny i najszybszy transport tlenu wprost do mózgu.

Zastanawiasz się pewnie, jak ćwiczyć pamięć i koncentrację? Na czym polega skuteczny trening, który „wymodeluje” Twój umysł? Według mistrza świata w zapamiętywaniu – Dominica O’Brein „mózg można rozwijać tak jak ćwiczyć mięśnie. Im częściej się nimi posługujemy tym jest sprawniejszy”. W Twoim planie treningowym powinny znaleźć się bardzo proste ćwiczenia – zapamiętywanie nowych rzeczy, np. numerów telefonów, wierszy, języków obcych – zresztą czegokolwiek zapragniesz. Mózg wrzuci wyższy bieg dzięki nauce na pamięć, kreowaniu skojarzeń, budowaniu map myśli oraz poprzez gry i zabawy, np. rozgrywki szachowe, rozwiązywanie łamigłówek lub krzyżówek Twój mózg wrzuci wyższy bieg.

Jeśli tradycyjne formy do Ciebie nie przemawiają…

…mam dla Ciebie ciekawostkę. Czy wiesz, że wyszukiwanie informacji w Internecie przy pomocy wyszukiwarki Google stymuluje mózg do działania? W dobie komputeryzacji każdy z nas praktycznie dzień w dzień penetruje sieć. W ten sposób nieświadomie wykonujesz ćwiczenia na koncentrację. Jeśli ktoś zakomunikuje Ci, że „grzebanie w Internecie szkodzi”, odrzuć tę opinię do lamusa. To naprawdę działa! Wiele osób zapomina jednak o niezwykle istotnej kwestii – o precyzyjnym doborze fraz, co wpływa na skuteczne pobudzenie mózgu.

Trik nr 5 – przestań koncentrować się na wielu rzeczach jednocześnie i jak ognia strzeż się przyzwyczajeń. „Rozbiegany umysł” i rutyna to najwięksi wrogowie koncentracji. Im więcej wykonujesz czynności w tym samym czasie, tym większe prawdopodobieństwo, że popełnisz błąd. Ponadto staraj się unikać tzw. „biegających myśli”. Jeśli zaczniesz rozmyślać o niebieskich migdałach odwrócisz uwagę od czynności, którą wykonujesz. Tak samo jest z resztą z przyzwyczajeniami. Gdy robisz coś bardzo często, szybko popadasz w rutynę. Umysł rozluźnia się, co przekłada się na niski skupienia. A to prosta droga do sromotnej klęski, nie uważasz? Można to prosty sposób pokonać – sprytne oszustwo mózgu. Myśl o czynności, którą wykonujesz po raz kolejny, jakby to było dla Ciebie odkrycie. I już!

Nauka koncentracji dla odkrywców i nie tylko

Wiesz już jak poprawić koncentrację i pamięć. Przy okazji zdradziłem Ci sekret jak się uczyć, żeby błyskawicznie przyswajać wiedzę. Pewnie stwierdzisz teraz: „ale jak to, przecież nie było nic o uczeniu się”. Spieszę z wyjaśnieniami. Doskonała koncentracja i pamięć to właśnie skuteczna recepta na szybkie uczenie się! Jednak ćwiczenia na koncentrację nie zdadzą egzaminu, jeśli nie spróbujesz. Nie ważne, który sposób wybierzesz. Stwórz z nich synergiczną całość. Bez walki i samozaparcia wszystko spali na panewce. Lecz Ty jesteś odkrywcą, więc miażdżysz pesymistów już na wstępie. Mam rację, prawda?

Chcesz więcej? Już niedługo kolejna dawka wskazówek jak poprawić koncentrację i pamięć.

To co, trening czas zacząć?