Jak certyfikaty potwierdzają samodoskonalenie się oraz jak wpływają na karierę zawodową?

Gdy planujemy inwestycje finansowe, to przede wszystkim rozważamy ich opłacalność. Nie inaczej jest w przypadku inwestowania w samorozwój, a nauka oraz certyfikaty bez wątpienia są takim właśnie działaniem.

Aby uzyskać dowolny certyfikat potwierdzający naszą wiedzę musimy zainwestować nasz czas oraz realne środki finansowe, często niemałe. Dlatego nic dziwnego, że zastanawiamy się, czy to się nam opłaci. Przecież być może wystarczy wpisanie do CV, że potrafię biegle obsługiwać Excela, a jak będą chcieli, to mogą to sprawdzić sami, chociażby poprzez testy rekrutacyjne. Czy naprawdę muszę udowadniać, że wiem to co wiem?

CV z certyfikatami bardziej wartościowe

Statystyki mówią, że 64 procent specjalistów ds. HR uznaje, iż certyfikaty są ważnym elementem w procesie rekrutacji pracowników (wg CompTIA, Employer Perceptions of IT Training and Certification, styczeń 2011). Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie trzeba samemu egzaminować osoby która legitymuje się dokumentem jakiejś uznanej instytucji, np. Microsoftu w przypadku certyfikatu Microsoft Office Specialist. Dlatego mając do wyboru osobę, która posiada certyfikaty i taką bez nich, w większości przypadków zaproszą na rozmowę tę z certyfikatem.

Samorozwój: certyfikat zamiast doświadczenia?

Na początku naszej drogi zawodowej często przegrywamy, gdyż nie możemy pochwalić się doświadczeniem. Doświadczenie jest potwierdzeniem naszych konkretnych umiejętności w praktyce. Cóż więc zrobić, gdy go nie posiadamy? Wówczas przychodzą nam z pomocą certyfikaty. To one, albo raczej instytucje za nimi stojące, zaświadczają, że potrafimy dobrze coś robić. Certyfikaty są także sygnałem dla potencjalnego pracodawcy, że jesteśmy nastawieni na samorozwój i poważnie traktujemy zdobywanie nowych umiejętności.

Certyfikat, to dobry sposób na inwestycję w siebie

Certyfikat to z pewnością ważny dokument z punktu widzenia rozwoju zawodowego. Warto jednak pamiętać, aby inwestować środki w certyfikaty związane z branżą, w której chcemy się rozwijać. Nic nam nie da certyfikat z pielęgnacji roślin, gdy interesuje nas praca w finansach. Na pewno też lepiej inwestować w certyfikaty instytucji, które są marką nadającą wyższą rangę temu dokumentowi, takie jak wspomniany wcześniej Microsoft Office Specialist.