Jak poprawić pamięć i koncentrację – oto jest pytanie!

Pamiętasz moją obietnicę?

Tak? Świetnie!

Gratuluję Ci. Wiedziałem, że wypróbujesz magiczne sposoby na koncentrację, które przekazałem Ci ostatnio. Dostrzegam pierwsze efekty ćwiczeń. Nie żartuję!

Czy ja dobrze słyszę, Twój umysł domaga się więcej?

Wyciągam właśnie asa z rękawa. Mam dla Ciebie kolejną garść sprytnych trików, które sprawią, że problemy z koncentracją uciekną w siną dal, a szybkie zapamiętywanie stanie się faktem. Słowo daję, to działa.

Jak się uczyć, czyli szybka nauka na ostatnią chwilę

Ile ludzi, tyle opinii i mitów, lecz pora obalić jeszcze jeden z nich. Oczywiście ten z życia wzięty. Pewnie nie raz obiło Ci się o uszy, że szybka nauka do kartkówki z „przyry” lub egzaminu – czegokolwiek z resztą, czyli jak to zwykle bywa – na ostatnią chwilę, to skuteczna recepta na sukces. Ba! Mawiają nawet, że im później zaczniesz się uczyć, tym więcej spamiętasz i mniej zapomnisz.

Guzik prawda…

Czy wiesz, że przyswajanie zbyt wielu informacji na raz prowadzi do przeciążenia mózgu, co skutkuje jego mniej wydajną pracą? Mówiąc po ludzku, napocisz się, nadenerwujesz, a wkujesz tyle co nic. Zatem, jak się uczyć?

Powoli. Małymi kroczkami. Prosto do celu. Wiem. To wymaga czasu i wyrzeczeń, lecz to jest właśnie recepta na skuteczne zapamiętywanie. Nauka to nie maraton filmowy. Rób regularne przerwy. Zakujesz jeszcze więcej, a Twoja koncentracja osiągnie niespotykany dotąd poziom.

Koncentracja uwagi vs. nuda…

Czyli nie mogę skoncentrować uwagi na czymś, co mnie nudzi.

Widzisz, ludzki mózg to połączenie oszczędnej „hybrydy” z paliwożernym silnikiem widlastym. Gdy skupiasz się na analizie informacji, które znasz, mózg jest ekonomiczny niczym samochód hybrydowy. Jeśli jednak zwiększysz obroty przeistacza się w lubiący paliwo muscle car. Efekt? Kontrolka rezerwy zaświeci się szybciej niż przypuszczasz.

Czy to Twoja wina?

Pewnie, że nie. Zwyczajnie tak funkcjonujemy. Bronimy się przed nudą, a w trymiga wykonujemy lekkie, przyjemne i ciekawe zadania.

Jak to przezwyciężyć?

Kluczem jest rozsądne gospodarowanie energią, a przede wszystkim solidna dawka dopaminy, czyli hormonu szczęścia. To wystarczy, by zmotywować mózg do działania i zmienić status pewnych czynności z „nudne” na „ciekawe”.

Ważne! Pamięć i koncentracja uwagi to nie studnia bez dna, dlatego korzystaj z niej rozważnie. Przecież Ty tu dowodzisz, więc zadbaj o regenerację umysłu.

Brak koncentracji w wyniku samokrytyki  

Zdziwię Cię po raz kolejny. Daję głowę, nie uwierzysz!

Słuchaj, wyobrażasz sobie, że samokrytyka podczas pracy odciąga uwagę od wykonywanych czynności? Poważnie! To nie są żadne dyrdymały. Samokrytyka wywołuje stres i napięcie emocjonalne, a w efekcie problemy z pamięcią i koncentracją uwagi.

A teraz skup się. Jeśli powtarzasz ciągle „nie zdążę się wykuć na ten egzamin” lub „nie wyrobię z tym projektem w terminie”, budujesz wewnętrzny niepokój. W sytuacji, gdy nie jesteś w stanie odpędzić negatywnych myśli, spróbuj podchwycić ton, którym zwracasz się do wyobraźni. To on odpowiada za efekt emocjonalny wewnętrznych dialogów. Gdy zaintonujesz je głosem postaci, która wywołuje uśmiech na Twojej twarzy, pokonasz złe emocje, a przede wszystkim brak koncentracji. Na tym Ci właśnie zależy, prawda?

Problem ze skupieniem uwagi w hałaśliwych miejscach

Nie ma nic gorszego niż hałas. To wróg numer jeden koncentracji. Wyobraź sobie, że za kilka godzin musisz skończyć ważny raport, szef wisi nad Twoją głową, a z wesołej budowy dochodzi radosna symfonia młota pneumatycznego, betoniarki i glebogryzarki pod batutą kierownika budowy. To jest właśnie sytuacja bez wyjścia. Hałas to Twój wróg. Unikaj go jak ognia. Zapisz to proszę!

Co jest dobre na koncentrację podczas nauki i ciężkiej pracy? Na pewno nie bałagan

Zastanawiasz się, jak poprawić pamięć i koncentrację. Kombinujesz na wiele sposobów, lecz problem tkwi nie tyle w Tobie, co wokół Ciebie. Dasz wiarę, że nie ma nic gorszego dla koncentracji niż brak porządku w miejscu pracy? Bałagan to wróg numer dwa, zaraz po hałasie. Z resztą nie tylko nieporządek to zły prorok. Dodajmy do tego nieodpowiednią pozycję za biurkiem, nędzne oświetlenie, wysoką temperaturę powietrza w pomieszczeniu i Armagedon gotowy…

Ćwiczenia na koncentrację uwagi i pamięć czas zacząć!

To jak? Działaj! Niektóre techniki walki z kłopotami z pamięcią i koncentracją uwagi wydają się błahe. Co z tego. Jeżeli coś naprawdę działa, nie musi być arcyskomplikowane. Z resztą, nie przekonasz się póki nie spróbujesz na własnej skórze. A jeśli kiedykolwiek ktoś zapyta się Ciebie jak poprawić pamięć i koncentrację, jako ekspert odpowiesz gromkim – mnie ten problem nie dotyczy, ale znam rozwiązania dedykowane specjalnie dla Ciebie!