…jak robić notatki niczym skryba

Właśnie przebywasz na szkoleniu. Słuchasz uważnie. Skupienie sięga zenitu. Wydaje Ci się, że zapamiętasz wszystkie przekazywane informacje, a robienie notatek masz opanowane do perfekcji. Czy aby na pewno?

Za jakiś czas wracasz do zapisków i próbujesz rozszyfrować, co autor miał na myśli. Notki wyglądają jak skarpety po praniu – każda z innej parafii, więc miną wieki zanim poukładasz je w pary. Na domiar złego to, co pamiętasz z kursu jest dziurawe niczym ser szwajcarski.

Pozamiatane…

Jak robić dobre notatki na 3 skuteczne sposoby

Czy wiesz, że robienie notatek pobudza mózg do efektywniejszej pracy? Notując uruchamiasz bowiem dodatkowe partie mózgu, co wspomaga zapamiętywanie i wzmacnia koncentrację. A to skuteczna recepta na szybką naukę.

Metoda hierarchiczna

Robienie notatek w sposób uporządkowany wspomaga zapamiętywanie o prawie 50%! W metodzie hierarchicznej najważniejszą informację zapisujesz od lewej strony, po czym kolejne dane wynotowujesz w nowych linijkach, z każdym akapitem przesuwając zapis w prawo. Im bardziej szczegółowa informacja, tym dalej od lewego marginesu się znajdzie. Notowanie w tej formie tworzy więc logiczny i uporządkowany zbiór informacji, który przekłada się na szybkie zapamiętywanie i wyszukiwanie danych.

Przykład metody hierarchicznej

metoda-hierarchiczna

Metoda zadaniowa

Pewnie zastanawiasz się jak notować dzięki metodzie zadaniowej? To nic trudnego. Zapisuj każde zdanie od nowej linijki – podobnie jak w przypadku metody hierarchicznej. Jaka jest zatem różnica? W systemie zadaniowym używa się skrótów, więc bez problemu zapiszesz całe zdania. W efekcie notatka będzie pełna i szczegółowa, a żadne informacje Ci nie uciekną.

Na przykład: „W dzisiejszych czasach obsługa programu MS Excel jest konieczną umiejętnością dla wszystkich pracowników biurowych. Szkolenie MS Excel – obsługa programu od podstaw, które zwiększy Twoje szanse na rynku pracy i pozwoli Ci umiejętnie korzystać z arkuszy kalkulacyjnych”.

Mapa myśli

Chcesz zaoszczędzić do 90% czasu notowania oraz 80% czasu na naukę i powtórki? Stosuj mapy myśli, czyli graficzne odwzorowanie procesów myślenia oraz zapamiętywania. Mapa myśli angażuje bowiem obie półkule mózgu. Podnosi tym samym poziom inteligencji logicznej i kreatywnej, przez co efektywność uczenia się jest piorunująca.

Przykład mapy myśli

mapa-mysli

Robienie notatek to klucz do skutecznego uczenia się

Wiesz już jak robić notatki, aby zachować przejrzystość i tym samym błyskawicznie zapamiętywać zapisane informacje. Opisane metody naprawdę działają, inaczej już dawno odeszłyby do lamusa. Jeśli jednak okaże się, że wciąż coś jest nie tak, problem prawdopodobnie leży po stronie słabej koncentracji. Nie przejmuj się. To da się naprawić!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprawić koncentrację i pamięć zajrzyj tutaj.